NickServ Komutları

Spread the love

Nickserv Komutları, bu konumuzda Nickserv ile ilgili komut dizinini bulucaksınız. Öncelikle Nickserv Nedir. Nickservin sunucuda ne yapar bu konuları açıklığa kavuşturalım.

Nickserv Nedir?

Sohbet sunucularında yani Serverlarda kullandığımız Rumuzlar, Yani takma isim dediğimiz gerçeklikten sanala dair kullanılan adımızın iRC serverlerda karşılığıdır. Nickserv kullanmamızdaki asıl amaç, sunucularda belirli yerlerde, Aop, Sop, Founderlik yapıcağımız kanallarda kayıt işlemlerinde işimize yaracak kısa kodları tanımlamada kullanılmasıdır.

Nickserv Komut Dizini

Öncelikle Bir sunucuya girdiğinizde isminizi kayıt işlemiyle başlamalısınız bu sizin için işe yarar bir komut dizinidir.

Nick Kaydetme : /ns register şifre e-mail adresi
Örnek
: /ns register 1234567 [email protected]  şeklinde kayıt işlemini gerçekleştirirsiniz.

Bazı büyük sunucularda nick kaydetme işleminden sonra Auth kodu gönderimi yapılır. Bu komutu nereden bulabilirim diyiceksiniz doğal olarak. Çeşitli şekilde auth tanıtım kodu gönderilir fakat genellikle direk kayıt işleminden sonra notice olarak hemen önünüze gelmektedir. Bazı sunucularda ise kaydederken kullandığınız e-mail adresinegelmektedir
Auth kodu Girme : /auth 2165e54 Bu şekilde rondom sayı veya rakamlardan oluşur.

Nick Kaydetme işlemini başardığınızı nereden anlıycaksınız. Buda önemli bir konu bazı sunucularda uyarı sistemi çalışmıyo olabilir fakat genellikle size şöyle bir metin gelmektedir.
**** Nick Başarılı Şekilde Sisteme Tanıtılmıştır.
Nick sifreniz: 1234567 ‘dir. Lutfen sifrenizi unutmayiniz ve kimseye soylemeyiniz.

ibarelerini gördüğünüzde başka bir işlem kalmıyor. Sonrasında her sunucuya girdiğinizde nickinizi tanıtma işlemi kalmaktadır.


Nick Şifre Değiştirme Nick kaydetme işlemi tamamlandı, şimdi gelelim nick şifreniz olduki kanala yansıdı, başına ( / ) koymayı unuttunuz ve değiştirmek istiyorsunuz. Nick’inizin şifresi yenilemek için yapacağınız işlem.

Nick Şifresi Değiştirme : /nickserv set password yenişifre
Örnek : /nickserv set password 123456789

Bu komutu uyguladıgınızda Nick Şifreniz değişicektir. Mevcut şifreniz saniyeler içinde yazdıgınız yeni şifreyle işlem bulucaktır. Nick şifresi değiştirme komutunu, her zaman uygulayabilirsiniz. sizlere önerimiz belirli aralıklarla şifrelerinizi değiştiriniz. Nickinizin şifresi enaz 6 karakter olursa sizin için güvenlik bakımından daha iyi olucaktır.


Reklam ( Nickserv Komutları )


Nick Kaydı silmek içinde ayrı bir komut dizini kullanmanız gerekmektedir. Server sunucularında herşey güvenlik ve siz kullanıcıların yararına olan bölümler çoktur. Bu konuları öğrenmek sizin daha rahat güvenlik içinde sohbet yapmanıza olanak sağlıycaktır. Oluşturulan Nickin kaydını silmek için aşağıdaki komut dizinini uygulayınız.

Nick Silme Drop Yapmak :  /Nickserv drop Şifre
Örnek : /Nickserv drop 123456789

Bu komut kullanımında Nick Kaydınız tamamen silinicektir. Komutları ayrıca Sunucu içerisinde yetkililer yönetici dediğimiz grupta kullanmaktadır. Server sunucuları içerisinde Reklam, Küfür, Argo Konuşmalar yaptığınız takdirde birdahaki girişinizde, Nick identify yapamiyosanız anlayınki Adminler Nick’inizi droplamıştır.


Askıda Kalan nick Düşürme bu nedemek ne işe yarıyor demeyin. Her kullanıcının anlık başına gelebilicek olaylardan bir tanesidir. Normal sunucu içerisinde iken internet kopmalarından kaynaklanan veyahut Mobil ağ bağlıyken wi-fi durumunuz otomatik açık kalması ve herhangi bir ağa anında bağlanması durumunda direk saniyeler içerisinde tekrar sunucuya giriş yapıldıgı anlarda eski mobil ağ bağlı oturumunuz Lag’a düşmekte ve anlık donmalar yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda eski Nick’inizin düşmesi birkaç dakika alabiliyor ya beklemelisiniz yada Ghost komutu dediğimiz özellikle nickinizi düşürebilirsiniz.  aşağıdaki komut dizini kullanarak nickinizi anında düşürebilirsiniz.

Askıda kalan Nick Düşürme : /ns ghost nick şifre
Örnek : /ns ghost Ahmet 123456789

Şeklinde uyguladığınızda Nick’inizi düşürebilirsiniz. Donma kopmalarla karşılaştığınızda bu komutu rahatlıkla kullanarak ghost yapıp askıda kalan Nickinizi düşürebilirsiniz.


Nick linkleme komutu, Komut amacı belirlediğinizbir nick’iniz var ve bir başka nick almak kaydetmek ve zaman içerisinde başka nickde kullanmak istiyorsunuz. 2. ve 3. nicklerim olsun istiyorsunuz. iRC server sunucularında bu kolaylıkda kullanıcılar bakımından düşünülmüş. Mevcut Nickinize linklenicek nicki aşağıdaki komutu kullanarak uygulayınız.

Nick Linkleme : /ns link YeniNick
Örnek : /ns link KraL

Yaptığımızda konumuzun başından beri Ahmet Nick’iyle işlemler yaptık Ahmet Nick’indeyken bu komutu uyguladığımızda KraL nicki Ahmet Nickine Linklenicek ve KraL Nickini kaydetmemize gerek kalmadan kullanabileceğiz. Nickserv Komutları


 

Gerek yok her sözü laf ile beyana. Bir bakış bin söz eder, bakıştan anlayana.